en guzel soz

sözler

kamyon arkası sözler

aşk sözleri

acı sözler

Dalai Lama Sözleri | Güzel Sözler

Dalai Lama Sözleri


Dalai Lama Sözleri

Sayfa İçeriği: Dalai Lama Sözleri, Kısa Dalai Lama Sözleri, En Güzel Dalai Lama Sözleri, Anlamlı Dalai Lama Sözleri, Etkileyici Dalai Lama Sözleri, Dalai Lama Resimli Sözleri

Tibet’in ruhani dini lideri olan Dalai Lama’nın kaleminden dökülmüş en güzel ve etkileyici sözlerini siz değerli takipçilerimiz için bir araya derledik.

Dalai Lama Sözlerini Facebook, İnstagram, Whatsapp ve Twitter, gibi sosyal platformlarda paylaşabilirsiniz.

Dalai Lama Sözleri

İster dindar olun ister olmayın, insan olarak hepimizin şefkate ihtiyacı var.

Sevgi ve merhamet lüks değil ihtiyaçtır. Onlar olmadan insanlık ayakta kalamaz.

Konuştuğun zaman sadece bildiklerini tekrar edersin, ama dinlersen, yeni şeyIer öğrenebiIirsin.

Hayatta en hakiki ilişki; karşındakine duyduğun sevginin, ona duyduğun ihtiyacın ötesine geçtiği sevgidir.

En sevdiklerinize bile bir gün gidebilme özgürlüğünü verin ki geri dönmek ve kalmak için bir sebepleri olsun.

Herkes mutlu ve anlamlı bir yaşamın peşinde. Bu hedefe varmak için uygulamalarımız gerçekçi olmalıdır.

Dua birey için mükemmel bir teselli olabilir, ancak dünyayı değiştirmek için elinizi taşın altına sokmalısınız.

İnsan kararlılığına inanın.Tarih boylu boyunca göstermiştir ki; insan iradesi bilinen tüm silahlardan daha güçlüdür.

Eğitim sistemlerimizi, tüm insanlığa karşı bir merhamet duygusu oluşturacak, hem bilgi hem de sağlıklı bir zihin sağlayacak şekilde tasarlamalıyız.

Doğruluğun gücü asla azalmaz. Kaba kuvvet ve şiddet belki kısa vadede etkili olabilir, ancak uzun vadede doğruluk Eğer kendinizi diğer insanlara yardım etmeye adarsanız, daha mutlu olacaksınız.

Kısa Dalai Lama Sözleri

Kısa Dalai Lama Sözleri
Kısa Dalai Lama Sözleri

Değişim istiyorsanız, sebeplerini yaratın.

Tüm iyiliklerin kökleri, şükretmenin topraklarındadır.

Bildiklerinizi paylaşın. Bu, daha ahlaklı olmanın bir yoludur.

Mutluluk hazır bir şey değildir, sizin eylemlerinizle oluşur.

Kendi içimizde barış yapmadan dışarıyla barışı sağlayamayız.

Başarılarınızı, onları kazanmak için nelerden vazgeçtiğinizle ölçün.

Gerçek kahraman, kendi öfkesinin ve nefretinin üstesinden gelebilendir.

Her nefes aldığınızda kendinizi, her nefes verdiğinizde de başkalarını sevin.

Hepimiz doğruluk ve şefkatten kaynaklanan temel insani değerlere muhtacız.

Zorluklarla karşılaştığımızda dürüst ve samimi kalabilmek her zaman yardımcı olur.

En Güzel Dalai Lama Sözleri

En Güzel Dalai Lama Sözleri
En Güzel Dalai Lama Sözleri

Asıl hedef diğerlerinden daha iyi olmak değil, eski halinizden daha iyi olmaktır.

Birine yapmak istediği işi yapması için iyi dilekte bulunarak yardımcı olamazsınız, harekete geçmelisiniz.

Diğer insanları düşünmek sadece dinle ilgili bir pratik değildir, mutlu bir toplum yaratmaya yönelik atılmış bir adımdır.

Sevdiklerinize uçmaları için kanatlar, geri dönebilmeleri için kökler verin. Ve de yanınızda kalmaları için nedenler.

Yüreğin sevgi ile dolu olması ve diğer insanların selametini düşünmek bir mutluluk halidir, ister dindar olun ister olmayın.

Öfkenin sorunların çözümünde hiçbir şekilde faydalı olmadığını, buna karşın sabrın ve merhametin yardımcı olduğunu anlamamız lazım.

Karşılaştığımız zorluklara karşı kayıtsız kalmak, kabul edilemez bir şey. Yapmamız gereken şey sonuna kadar direnmek ve asla vazgeçmemek.

Bu da benim basit dinimdir. İbadethanelere gerek yok. Karmaşık felsefelere gerek yok. Kendi zihniniz, kendi kalbinizdir ibadethaneniz; iyi yürekliliğinizdir felsefeniz.

Bir yıIda hiçbir şeyin yapıIamayacağı iki gün vardır. Birine dün deriz, diğeri de yarındır. Bu yüzden bugün sevmek, inanmak ve özellikle de yaşamak için doğru gündür.

Etkileyici Dalai Lama Sözleri

Etkileyici Dalai Lama Sözleri
Etkileyici Dalai Lama Sözleri

Bir insan eğer hiç kızgınlık göstermiyorsa bir sorun olduğunu düşünürüm. Muhtemelen beyni doğru çalışmıyordur.

Öfke iç huzurumuzu bozup sorunlara neden olabilir. Ayrıca işlerimizi düzgün şekilde yapabilmemizin de önünde set oluşturur.

Geçmişi değiştiremeyiz, ancak geleceği yeniden şekillendirebiliriz. Gençler daha mutlu, daha iyi bir gelecek yaratma şansına sahiptir.

İnsanlar, hayatta tatmin ve mutlu olmak için farklı yollar seçer. Onların sizinle aynı yolda olmamaları, yollarını kaybettikleri anlamına gelmez.

Anlamlı bir hayat para veya diğer imkanlar ile ilgili değildir; kendimizi olabildiğince diğer insanlara yardım etmeye adamakla ilgilidir.

Ve ne kadar uğraşsak da, genellikle, kendimiz için iyi olduğunu bildiğimiz şeyi seçmeyiz. Bunun bir nedeni de “doğru seçimin” genellikle zor seçim olmasıdır. Zevklerimizden bazı fedakarlıklar yapma ile ilgili olan seçim.

Biz farkında olsak da olmasak da her şeyin altında tek bir soru yatar: Hayatın amacı ne? Her insan doğduğu andan itibaren mutluluğu ister, acı çekmekten kaçar. Bunu ne sosyal şartlar, ne eğitim seviyesi ne de ideolojik şartlar değiştirebilir. Varlığımızın en temelinde hepimiz sadece mutlu olmak istiyoruz. Asıl önemli olan, mutluluğu neyin getireceğini keşfetmek.

Her sabah uyandığında kendine şunları söylemeyi unutma: Bugün de uyandığım için şanslıyım, kıymetli bir hayatım var ve bunu boşa harcamayacağım, tüm enerjimi kendimi geliştirmek, kalbimle başkalarına da ulaşmak, herkesin iyiliğini sağlayacak şekilde aydınlanmak için kullanacağım. Başkalarına karşı iyi niyetli olacağım, başkalarına sinirlenmeyeceğim veya onlar hakkında kötü düşünmeyeceğim.

Dalai Lama Resimli Sözleri

Dalai Lama Resimli Sözleri
Dalai Lama Resimli Sözleri

İnsanlığı dönüştürme ve daha mutlu, daha merhametli bir dünya yaratma işini sadece eğitim ile başarabiliriz.

Nasıl ki sağlıklı bir yaşam için fiziki hijyeni öğretiyorsak, mental ve duygusal hijyeni de öğretmek zorundayız.

Bir kaşık, içindeki yiyeceğin tadını alamaz. Aynı şekilde, budala bir kişi bilgelikle yaklaşmadığı sürece bilge bir kişiyi anlayamaz.

İster pozitif olsun ister negatif eylemlerimizin kalitesi motivasyonumuza bağlıdır.Bundan dolayıdır ki zihnimizi dönüştürmek zorundayız.

Zamanın önünde durmak mümkün değil. Bir hata yaptığımızda, zamanı geri alıp yeniden baştan başlayamayız. Yapabileceğimiz tek şey, şimdiki zamanı iyi kullanmak.

Gerçek mutluluk, zihin ve kalp arasında daha fazla bağlantı kurar. Esas olarak bedensel zevke bağlı olan mutluluk sabit değildir, bir gün oradayken bir sonraki gün orada olmayabilir.

Eski dostlar geçer, yenileri ortaya çıkar. Aynı değişen günler gibi. Eski bir gün geçer, yeni bir gün doğar. Önemli olan, bunu anlamlı hale getirebilmektir. Hem anlamlı bir arkadaşlık hem de anlamlı bir gün…

İnsan potansiyeli herkes için aynıdır. Eğer “Ben çok değersizim” diye düşünüyorsanız, bu yanlıştır. Kendinizi kandırıyorsunuz demektir. Hepimizin belli bir düşünce gücü var, peki o zaman sizde eksik olan ne? Eğer irade gücüne sahipseniz, değiştiremeyeceğiniz hiçbir şey yok. Kendi kendinizin efendisi sizsiniz.

Aç gözlülüğün en belirgin özelliği, kişi bir şeyi elde etme İsteği hissettiğinde, onu elde ederek tatmin olmamasıdır. Bu nedenle, bir tür sınırsızlık, dipsizlik meydana gelir ve bu da belaya yol açar. Aç gözlülüğün ilginç bir yanı da her ne kadar temeli oluşturan güdü bir tatmin aramak olsa da, arzuladığınız nesneyi elde ettikten sonra hala tatmin olmamış olmanızdır. Aç gözlülüğün gerçek panzehiri hoşnutluktur.

Çocuklara bakın. Tabii ki hepsi kavga ediyordur ancak genellikle yetişkin olana kadar kötü düşüncelerini içlerinde beslemek yerine konuşarak dışarı atarlar. Birçok yetişkin, çocuklara göre daha eğitimli olma avantajına sahiptir. Ancak gülümseyen bir yüzün arkasında derin negatif duygular barındırırken eğitimin ne önemi var ki? Çocuklar böyle yapmaz. Onlar birine kızdıklarında, bunu ifade ederler ve geçip gider. Ertesi gün aynı kişiyle yeniden oyun oynayabilir.

Bir önceki yazımız olan Montaigne Sözleri başlıklı makalemizde En güzel Montaigne sözleri, Etkileyici Montaigne sözleri ve Montaigne hakkında bilgiler verilmektedir.


Yayınlanma Tarihi: 08 Kasım 2020

Kategori: Ünlü Sözler

Görüntüleme: 2770 Defa

Etiketler:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


EN GÜZEL SÖZLER


güzel sözler

Türkiye`nin En iyi En Güzel Sözler
Sayfasına Hoşgeldiniz..
GÜNÜN SÖZÜ