en guzel soz

sözler

kamyon arkası sözler

aşk sözleri

acı sözler

Müslüm Gürses Sözleri | Güzel Sözler

Müslüm Gürses Sözleri


Müslüm Gürses Sözleri

Sayfa İçeriği: Müslüm Gürses Sözleri, Müslüm Gürses Etkileyici Sözleri, En Güzel Müslüm Gürses Sözleri, Kısa Müslüm Gürses Sözleri, Müslüm Gürses Anlamlı Sözleri, Müslüm Gürses Kimdir

Türk arabesk ve halk müziği sanatçısı Müslüm Gürses tarafından söylenmiş en güzel ve etkileyici sözlerini siz değerli takipçilerimiz için bir araya toparladık.

Müslüm Gürses Sözlerini Facebook, İnstagram, Whatsapp ve Twitter, gibi sosyal platformlarda paylaşabilirsiniz.

Müslüm Gürses Kimdir

Müslüm Gürses Kimdir
Müslüm Gürses Kimdir

Müslüm Gürses ya da doğum adıyla Müslüm Akbaş (7 Mayıs 1953; Fıstıközü, Halfeti, Şanlıurfa – 3 Mart 2013, İstanbul), Türk arabesk ve halk müziği sanatçısı. Dünya genelinde “Father of Arabesque”, Türkiye’de ise “Arabeskin Babası” ve “Müslüm Baba” olarak tanınmaktadır. Son yıllarda bazı pop ve rock tarzındaki parçaları da repertuvarına katarak Nilüfer’in “Olmadı Yar”, Teoman’ın “Paramparça”, Tarkan’ın “İkimizin Yerine”, Bülent Ortaçgil’in “Sensiz Olmaz”, Murathan Mungan’ın “Olmasa Mektubun”, Kenan Doğulu’nun “Tutamıyorum Zamanı” ve Şebnem Ferah’ın “Sigara” adlı çalışmalarını da seslendirdi. 1979 yılında ilk defa “İsyankar” filmiyle kamera karşısına geçen Gürses, toplam 38 sinema filminde rol almıştır.

Annesi Emine Hanım ile babası Mehmet Bey önceleri Tisa olarak bilinen ancak adı 1960’lı yıllarda Fıstıközü olarak değiştirilen Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesine bağlı bir köyde tanışmıştır. 1951 yılında evlendiklerinde henüz 17 yaşındaydılar, yaşamları yoksulluk içinde geçirmekteydiler. 7 Mayıs 1953’te Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesi’nin Fıstıközü köyünde kerpiç bir evde Emine Hanım ile Mehmet Bey’in ilk çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.

Babası Mehmet Akbaş rençberlik yapmaktadır. Müslüm dünyaya gelince geçim sıkıntısı daha da dert olmaya başlamış ve çok geçmeden bu sıkıntılı dönemde Akbaş ailesinin Ahmet isminde bir çocuğu daha olmuştur. Bu köyde yaşamak onlar için çok zor olmaya başlayınca Emine Hanım akrabalarıyla konuşmuş ve daha iyi bir yaşam sürmeleri için taşınmaları gerektiğini söylemiştir. Eşyalarını toplayıp yola çıktıklarında Müslüm beş, Ahmet bir yaşındadır.

Büyük umutlarla Adana Hürriyet Mahallesi’ne varmışlardı. Burada umutları tarifi olmayan acılara dönüşecekti. Yoksulluk yine aynı yoksulluktu. Bu mahalleye alışmaları zor olmamıştır. Baba Mehmet Akbaş çoktan alışmış ve kısa zamanda lakabı Deli Mehmet olmuştur. Emine Hanım çalışmaya başlamış, Müslüm ise o yokken kardeşi Ahmet’e bakmak zorunda kalmıştır. Daha o yaşlarda iken Müslüm’ün davranışları olgun bir erkek gibiydi, hiç çocuk olamamıştır. Okula başladığında bile yaşıtlarıyla hiç oynayamamış ve bir kenarda oturup oyun oynayanları seyretmiştir. Okuldan çıkınca da hemen eve koşup annesine yardım etmiştir. Bu dönemde bir kız kardeşi daha dünyaya gelmiş ve Müslüm’ün sorumluluğu daha da artmaya başlamıştır. Müslüm burada hayatı erken öğrenmek zorunda kalmış ve dirseğini okul sıralarında değil, kunduracıda terzi tezgahında çürütmüştür.

Gürses, şarkıcılığa 1965 yılında, küçük yaşta Adana’da bir çay bahçesinde şarkılar söyleyerek başladı, aynı zamanda halkevine de gitti. Terzi çıraklığı ve kunduracılık yaptı, o yıllarda bir gazinoda sahneye çıktı. Ayrıca ilkokuldan mezun olduktan sonra 14 yaşındayken, 1967 yılında Adana Aile Çay Bahçesi’nde düzenlenen yarışmaya katıldı ve birinci oldu. Sesiyle küçük yaşlarda dikkat çeken Gürses, kendisiyle yapılan bir röportajda o dönemle ilgili olarak şunları söylemiştir: “İlkokulu bitirdim. Gerisi yok. Adana’da damda yatarken uzun hava okudum. Arkadaşım Halkevine gidiyordu. Ben de gittim. Derken Çukurova Radyosu’nda sanatçı oldum”. Soyadını da orada çalışırken “Gürses“ olarak değiştirirler.

1967 yılından itibaren TRT-Adana-Çukurova Radyosu’nda da her hafta Cumartesi günü canlı olarak türküler söyledi. 1968 yılından itibaren piyasaya ilk 45’likleri çıkarmaya başladı. İlk plağı 1968 tarihli Emmioğlu / Ovada Taşa Basma plağıdır ve Ömür Plak, Adana basımıdır. Ömür Plak ile toplam 4 adet 45’lik yaptı. İstanbul’a gelen Gürses, Selahattin Sarıkaya’nın sahibi olduğu Sarıkaya Plak ile 2 adet 45’lik plak doldurdu: Giyin Kuşan Selvi Boylum / Hayatımı Sen Mahvettin ile Gitme Gel Gel / Haram Aşk. Daha sonra 1969 yılında yine İstanbul’da Palandöken Plak firması ile ilk çıkış parçası olan Sevda Yüklü Kervanlar şarkısını içeren Sevda Yüklü Kervanlar / Vurma Güzel Vurma isimli 45’lik plağı çıktı. Bu plak tam 300.000 adet satarak rekor kırmıştır. Gürses, bu plaktan sonra askerliğini yaptı, tekrar İstanbul’a gelerek aynı firmada plaklarını çıkarmaya devam etti. Palandöken Plak firması ile tam 13, sonra Bestefon Plak firması ile tam 4, daha sonra Hülya Plak ile 15 ve nihayet Çınçın Plak ile 2 adet 45’lik plak doldurdu.

1998 yılında ise Gürses’in o dönemde 14 yıl boyunca albümlerini çıkardığı Elenor Plak firmasıyla Müslüm Gürses Klasikleri albümünü yaptıktan sonra yolları ayrılmıştır ve 1999 yılında Ulus Müzik’e transfer olmuştur. Müslüm Gürses’in 1999’dan 2001’e kadar çıkardığı Elenor Müzik etiketli Garipler, Arkadaşım, Zavallım, Müslüm’ce Türküler 2001 ve Sadece (Türk Sanat Müziği) albümlerindeki şarkılar Gürses’in 1999’dan önce seslendirdiği şarkılardır. 1 Şubat 2006’da Gönül Teknem / Sen Olmayınca adlı albümü Seyhan Müzik etiketiyle raflardaki yerini almıştır. Daha sonra Gürses’in yazar Murathan Mungan’la hazırlıkları 2 yıl süren ortak projesi “Aşk Tesadüfleri Sever” 18 Nisan 2006’da Pasaj Müzik etiketiyle müzik marketlerdeki yerini aldı. Mungan’ın sözlerini yazdığı, David Bowie’den Garbage’a, Leonard Cohen’den Jane Birkin’e birçok yabancı müzisyenin bestesini yaptığı şarkıları seslendirdi. Sonra 6 Şubat 2009’da yine Pasaj Müzik firmasından çarpıcı bir albüm olan “Sandık” albümü ile Müslüm Gürses sahnelere geri döndü.

Müslüm Gürses, 15 Kasım 2012 Perşembe günü Memorial Hastanesi’nde geçirdiği by-pass ameliyatından sonra akciğer ve kalp yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma kaldırıldı ve solunum cihazına bağlandı. Gürses, 3 Mart 2013’te, yaklaşık dört aydır tedavi görmekte olduğu İstanbul Memorial Hastanesinde hayatını kaybetti. 4 Mart 2013 günü Teşvikiye Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Müslüm Gürses Sözleri

Dert olmasın bende söylemeyeyim.

Niye jilet atıyorsun kardeşim, çiçeğin varsa ver.

Çiçeklere gerek yok aslında, sizler birer çiçeksiniz.

Dikkatli yaşayacaksın hayatı, insandan çok şeytan var.

Benim gibiler, sevmeyi sevenler, her derdi çekerler; ihanete gelemezler.

Yarım kalan sevgiye, şu emanet gülmeye, yaşamadan ölmeye itirazım var!

Gücün yanına samimiyet koydunuz mu ortaya her zaman güzel şey çıkar.

Sanatçı sevgili, saygılı olur. Asil azmaz, bal kokmaz, kokarsa yağ kokar, onun da aslı ayrandır.

Özlemekse özlüyorum. Hiç gelmesen de bekliyorum. Rüyamda hep seni görüyorum. Hala seni çok seviyorum.

Kısa Müslüm Gürses Sözleri

Kısa Müslüm Gürses Sözleri
Kısa Müslüm Gürses Sözleri

İçki içmem su içerim.

Biz babadan böyle gördük.

Ataya itaat, Tanrıya itaattir.

Yakarsa dünyayı garipler yakar.

Acıyı bilmeyen tatlı iş yapamaz.

Biz haramzade değil, asilzadeyiz.

Sevginin girmediği yere şeytan girer.

Bu şarkıdan biz bıktık sizler bıkmadınız.

Kamyonları seviyoruz, onlar bizim canımız.

Almayın, korsan kaset almayın kardeşim.

En Güzel Müslüm Gürses Sözleri

En Güzel Müslüm Gürses Sözleri
En Güzel Müslüm Gürses Sözleri

Ormanlarımız yanıyor, ciğerimiz yanıyor.

Hamam tası gümüşten, ben anlamam bu işten.

Hayat bana zordu ama güzeldi. Hakkınızı helal edin! Son Sözleri

Rakı içen öldü de su içen ölmedi mi? Ben de bu gece su içeceğim.

İnsanın hayatında neşenin yeri olduğu kadar hüznünde yeri olacaktır.

Eğer sanatçı olmaya adayım diyorsan, yani biraz ilimli olmak mecburiyetindesin.

İnançsız insan yaşayamaz. İnanç olmazsa insan hiç bir şeyden zevk almaz, tat alamaz.

Uyanma zamanı şimdi kuşların. Bense gözlerimi kırpmadım hala sönerken yıldızlar ardı ardına. Bense gözlerimi yummadım hala.

Düşüren kim bu aşkı dillerden dile, isyan eder oldum şansa kadere. Aynalar yaşlanmış gösterse bile, yaşanmadan geçen yıllar utansın

Müslüm Gürses Etkileyici Sözleri

Müslüm Gürses Etkileyici Sözleri
Müslüm Gürses Etkileyici Sözleri

Sevenlerine; Allah beni sizin sevginizden korusun.

Değişmedik. Özümüzde aynıyız. Müsterih olsunlar.

Adam öldürmeye hazırım ama cinayet işleyemem.

Sürat yapmak iyi bir şey değil. Sürat felakettir!

Ağla, doyasıya ağla! Aynı denizde çoğalır yüreğin özsuyu.

İnsanın hayatında neşenin yeri olduğu kadar hüznünde yeri olacaktır.

İstiyorum ki herkes; doğruluğun, iyiliğin, kardeşliğin, barışın efendisi olsun.

Çünkü sen çölüme yağmur oldun. Sen geceme gündüz oldun. Sen canıma yoldaş oldun. Sen kışıma yorgan oldun.

Kaç kadeh kırıldı sarhoş gönlümde, bir türlü kendimi avutamadım. Kaç gece ağladım böyle gizlice, ne yaptımsa seni unutamadım

Müslüm Gürses Resimleri

Müslüm Gürses Resimleri
Müslüm Gürses Resimleri

Nikâhsız evlilik, ehliyetsiz araba kullanmaya benzer.

Kimse bizim karizmamızın çizilmesine sebep olamaz.

Yumurtaya can veren Allah’ım yeşilbiberi nasıl yarattın?

Ne demişiz biz, bugün batarsa güneş yarın yeniden doğar.

Öz evladım yok ama dünyada binlerce insan bana Baba diyor.

Kırşehir deyince durmak lazım çünkü oradan Neşet Baba çıkmıştır.

Hangimiz düşmedik kara sevdaya, hangimiz sevmedik çılgınlar gibi.

Aldanma çocuksu mahsun yüzüne,mutlaka terk edip gidecek bir gün. Kanma sever gibi göründüğüne, seni sevmiyorum diyecek bir gün.

İlkokulu bitirdim. Gerisi yok. Adana’da damda yatarken uzun hava okudum. Arkadaşım Halkevine gidiyordu. Ben de gittim. Derken Çukurova Radyosu’nda sanatçı oldum.

Bir önceki yazımız olan Sadi Şirazi Sözleri başlıklı makalemizde Sadi Şirazi, Sadi Şirazi kimdir ve Sadi Şirazi özlü sözleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Yayınlanma Tarihi: 24 Ekim 2020

Kategori: Ünlü Sözler

Görüntüleme: 3368 Defa

Etiketler:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


EN GÜZEL SÖZLER


güzel sözler

Türkiye`nin En iyi En Güzel Sözler
Sayfasına Hoşgeldiniz..
GÜNÜN SÖZÜ