en guzel soz

sözler

kamyon arkası sözler

aşk sözleri

acı sözler

Mark Twain Sözleri | Güzel Sözler

Mark Twain Sözleri


Mark Twain Sözleri

Sayfa İçeriği: Mark Twain Sözleri, Mark Twain Etkileyici Sözleri, En Güzel Mark Twain Sözleri, Kısa Mark Twain Sözleri, Mark Twain Anlamlı Sözleri, Mark Twain Kimdir

Amerikalı mizahçı, satirist, ve yazar olan Mark Twain tarafından söylenmiş en güzel ve etkileyici sözlerini siz değerli takipçilerimiz için bir araya derledik.

Mark Twain Sözlerini Facebook, İnstagram, Whatsapp ve Twitter, gibi sosyal platformlarda paylaşabilirsiniz.

Mark Twain Kimdir

Mark Twain Kimdir
Mark Twain Kimdir

Samuel Langhorne Clemens (30 Kasım 1835 – 21 Nisan 1910)[3], daha çok takma adı Mark Twain olarak bilinir, Amerikalı mizahçı, satirist, roman yazarı, yazar ve öğretmen. Tom Sawyer’ın Maceraları adlı ünlü çocuk romanının yazarıdır. Bir diğer ünlü eseri olan Huckleberry Finn’in Maceraları romanı kimi edebiyatçılar tarafından Amerikan edebiyatının ilk büyük eseri olarak değerlendirilir.

Eserlerinde gülmenin güzelliğini, esaretin ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatmaya çabalamış ve “iki kulaç derinlik” anlamında bir denizcilik terimi olan Mark Twain imzası ile 30 kitap yayımlamıştı. Daktilo makinesini ilk satın alanlardan birisi olan Mark Twain, daktilo ile yazan ilk romancı olarak anılır ancak hangi eserinin (Tom Sawyer mi yoksa Missisippi’de Yaşam mı) daktiloda yazılan ilk roman olduğu konusunda görüş ayrılıkları vardır. Yaşadığı dönemde halk arasında popüler birisiydi. Kariyerinin zirvesinde döneminin en önemli Amerikan ünlüsü olduğu düşünülür. William Dean Howells, Booker T. Washington, Nikola Tesla, Helen Keller ve Henry Huttleston Rogers gibi birçok ünlü arkadaşı vardı. Arkadaşı William Faulkner Twain’i “İlk gerçek Amerikan yazarıdır ve biz hepimiz onun sadece varisleriyiz” diyerek onurlandırmıştır.

30 Kasım 1835 günü ABD’nin Missouri eyaletinin Florida yöresinde dünyaya geldi. Yedi çocuklu bir ailenin altıncı çocuğu ve sağ kalan üç kardeşten birisi idi. Ailesi, o dört yaşındayken Mississippi Nehri boylarındaki Hannibal’a taşındı. İleride yaratacağı ünlü romanları bu bölgedeki gözlemlerine dayanarak yazılmıştı. Esnaflık ve avukatlık yapan babasını on bir yaşında iken zatürreden kaybedince okulunu bırakıp çırak olarak bir basımevinde çalışmaya başladı.

On sekiz yaşına geldiğinde dünyayı keşfetme arzusunda bir genç olarak ABD’nin değişik eyaletlerini gezmeye başladı, bu arada çeşitli matbaalarda çalıştı. Dört yıl sonra Missouri’ye döndüğünde Mississippi Nehri’ndeki buharlı gemilerde kaptanlık yapmak istedi. Kaptanlık sınavlarına hazırlık için çalıştı; nehrin her yerini öğrenmesi iki yılını aldı. Çok iyi öğrendiği bu yerler romanlarının mekanını oluşturdu. Kendisine bu işte Henry adındaki kardeşi eşlik ediyordu. Bir gece rüyasında kardeşinin çalıştığı vapurun yanışını ve ölümünü görmesi ve bu olayın 1858’de aynen rüyasındaki gibi gerçekleşmesi onu çok etkiledi. Kardeşinin ölümünden bir parça kendisini sorumlu tuttu ve bu olaydan sonra parapsikoloji ile ilgilendi. 24 yaşında kaptanlık ehliyetini aldı ve Amerikan İç Savaşı çıkıp nehir gezileri yasaklanana kadar nehirde kaptanlık yaptı. Savaşa gönüllü olarak katıldı, ancak 14 günlük askeri eğitimden sonra ordudan ayrılıp Nevada’da vali olan ağabeyi Orion’un yanına gitti. Kardeşi ile birlikte bir süre posta arabasıyla bölgeyi gezdikten sonra zengin olma hayaliyle madencilik yaptı. Madencilik işi başarısızlıkla sonuçlandı.

Bazı gezi yazıları ve makaleler yazarak çeşitli eyaletleri dolaştı. Mark Twain adıyla imzaladığı ilk makalesi Carson’dan Mektup adlı makalesiydi. Mark Twain, Mississippi gemilerinde “iki kulaç derinlik” anlamına gelen bir takma addır. 18 Kasım 1865 günü New York Saturday Pres adlı gazetede yayımlanan Claravas’ta Zıplayan Kurbağa Kutlaması adlı hikâye ile edebiyat alanında çıkış yaptı. Bir madenocağı kampında madencilerden dinlediği yerel bir öyküyü kendi ağzından anlatarak ünü yakalamıştı. Hikâyeyi, 1867’de yayımlanan ilk kitabında da aldı. 1866’da bir gazete adına Hawaii’ye giderek oradan yazılar gönderdi. İki sene sonra yine yerel bir gazetenin isteği üzerine Akdeniz’de bir gemi turuna çıktı ve gezi yazılarını Saflar Yabancı Ülkede adlı kitabında topladı. Bu eseri ile ülkesinde çok ünlü bir güldürü yazarı oldu.

Öksüz ve yaramaz bir çocuğun Mississippi’de geçen maceralarını anlattığı 1875 yılında yayımlanan Tom Sawyer’in Maceraları adlı eseri çok sevildi. Avrupa ile ilgili bir kitap yazmak için bir yayınevi ile 1878’de anlaşma yapınca ailesi ile Avrupa seyahatine gitti, 1879 Eylül’ünde geri döndü. 1881’de yayımlanan Prens ve Dilenci adlı romanını kızları Susy ve Clara’ya ithaf etti. 50. yaş günü kutladığı 1885 yılında yayımlanan Huckleberry Finn’in Maceraları adlı eseri kimilerince Amerikan edebiyatının ilk büyük eseri olarak değerlendirilmiştir. Bu kitapta da yaramaz ve asi bir çocuğun hikâyesini anlattı. Konusu köleliğin yasal olduğu bir dönemde geçen eser, karakterlerden biri olan Jim’e zenci denmesi gibi nedenlerle zaman zaman yasaklamalara ve değiştirmelere maruz kalmıştır.

Huckleberry Finn’den sonra 5 yıl boyunca kitap yayımlamayı bırakan Twain, zengin olmak umuduyla işadamlığına soyunmuştu. Para kazanmak için çeşitli işlere yatırım yapan Mark Twain’in girişimleri hep para kaybıyla sonuçlandı. 1885’te kurduğu yayınevi ise iflas etmesine yol açtı. İlk olarak iç savaş kahramanlarından ve eski ABD başkanlarından çok büyük hayranlık duyduğu Ulysses Grant’ın anılarını ardından Mark Twain’in kendi kitabı Huckleberry Finn’in Maceraları’nı yayımlayan yayınevi, bu iki kitapla elde ettiği başarıyı bir daha asla yakalayamadı. İç savaş ile ilgili çeşitli anı kitaplarının ardından dünyadaki tüm Katoliklerin birer tane alıp okuyacağı düşüncesiyle Papa XIII. Leo’nun anılarını aynı anda 6 dilde yayımladı ancak ne savaş anıları ne de Papa’nın anıları okuyucunun ilgisini çekmemişti. Bu başarısızlıklarının ardından James W. Paige adlı mucitin geliştirdiği bir dizgi makinesi için harcadığı binlerce dolar da ona hiçbir gelir getiremedi.

Yaşlılık yılarında sömürgeciliği, ırk düşmanlığı, kazanç hırsı, dinsel ikiyüzlülüğü sert bir dille eleştiren yazılar yazdı. 1905’te yetmişinci yaşını Beyaz Saray’da Theodore Roosevelt’in onuruna verdiği yemekte kutladı. 1907’de Oxford Üniversitesi kendisine fahri doktora verdi. 1909’da 29 yaşındaki küçük kızı Jean kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Mark Twain, 1906’da yazmaya başladığı otobiyografisini tamamlayamadan geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu 21 Nisan 1910 tarihinde Connecticut’ta hayatını kaybetti.

Mark Twain Sözleri

Şefkat öyle bir dildir ki, sağır da duyabilir, kör de görebilir.  

O işin başarılmasının imkansız olduğunu bilmedikleri için başardılar.  

Doğru söz etkili olabilir, ama hiçbir söz yerinde bir susuş kadar etkili olmaz.   

Bağışlamak, menekşenin kendisini ezen topuğa kokusunu bulaştırmasıdır.  

Önemli olan kavgadaki köpeğin boyutu değil, köpeğin içindeki kavganın boyutudur.   

Arkadaşlık kuvvetli bir bağdır. Paraya ihtiyaç olunca başvurulmazsa, ömür boyu sürer.  

İnsanları gözünüzle ya da aklınızla anlamaya çalışmayın, onları ancak kalbinizle tanırsınız.  

Eğer aç ve kimsesiz bir köpeği alıp bakar ve rahata kavuşturursanız sizi ısırmaz. İnsan ve köpek arasındaki temel fark budur.  

Kısa Mark Twain Sözleri

Kısa Mark Twain Sözleri
Kısa Mark Twain Sözleri

Yarın, geride kalan hayatımızın ilk günüdür.  

En kötü yalnızlık kendinle barışık olmamaktır.  

Yüz kızartıcı bir barış, onursuz bir savaştan yeğdir.  

Doğru pabucunu giymeden, yalan dünyayı dolaşır.  

Kaybettiklerim arasından en çok aklımı özlüyorum.  

Hayaletli eve gündüzleri kimse gelmez. Hayaletler bile…  

Gerçeği onu hak etmeyen insanlarla asla paylaşmayın.  

Her güne hayatının en güzel günü olması için şans ver.  

Cehalet bilgisizlik değildir. Cehalet bilmediğini bilmemektir.  

Eğitim kafayı geliştirmek demektir. Belleği doldurmak değil

Mark Twain Anlamlı Sözleri

Mark Twain Anlamlı Sözleri
Mark Twain Anlamlı Sözleri

Kalbin söyleyecek sözü olduğunda, ortaya çıkan ürün edebiyattır.  

Her zaman doğruyu şöyle; ne dediğini hatırlamak zorunda kalmazsın.  

Bazı insanlar böyledir. Bir şeye, hakkında hiçbir şey bilmedikleri halde düşman olurlar.  

Beni dışarıdan yargılayanlara söyleyecek sözüm yok. Zaten dışarıda kalmaları onlara yetiyor.  

Yoksulluğumuz ölçüsünde mutlu, mutluluğumuz ölçüsünde yoksulduk, nasıl isterseniz öyle deyin.  

Aynı yolu beraber yürüdüğümüzü sandığımız insanlar, aslında bize sadece gidecekleri yere kadar eşlik ediyor…

Doğruya yakın sözcükle doğru sözcük arasında büyük fark vardır; ateş böceği ve ateş arasındaki fark kadar. 

Sorunlarınızdan şikayet etmeyin. İnsanların %80′ i ilgilenmez, geri kalan %20’si bunları hak ettiğinizi düşünür.  

Hiç kimse izlemiyormuş gibi dans et, hiç incinmemiş gibi sev, hiç kimse dinlemiyormuş gibi şarkı şöyle, dünya cennetmiş gibi yaşa.  

En Güzel Mark Twain Sözleri

En Güzel Mark Twain Sözleri
En Güzel Mark Twain Sözleri

O şekilde yaşamalısın ki, öldüğün zaman tabutçu bile matem tutsun.  

Kitap okumayan bir kimsenin, okuma bilmeyene karşı bir üstünlüğü yoktur.  

Aptallarla tartışma, seni kendi seviyelerine çekerler ve tecrübe ile yenerler.  

İnsan seksen yaşında doğup 18 yasına kadar yavaş yavaş yaşasa daha mutlu olurdu.  

İnsanlara kendimi anlatmayı, İşlerine geleni duyduklarını fark ettiğimde, bıraktım.  

Vicdanımız, bize acı verecek bir noktaya ulaşmadıkça başkalarının yaşadığı acıları fark etmez.  

Cennet ve cehennemle ileri geri laf söylemek istemem, çünkü ikisinde de dostlarım var.  

Üzüntü kendi kendini giderir, ama mutluluğun tam zevkini çıkarmak için onu paylaşacağınız birinin olması gerekir.  

Hayat nasıldır biliyor musunuz? Üçte biri güzel geçen zamanlar, geri kalanı da o güzel zamanları hatırlamak.  

Mark Twain Etkileyici Sözleri

Mark Twain Etkileyici Sözleri
Mark Twain Etkileyici Sözleri

Herkes aya benzer. Karanlık bir tarafı vardır ve onu kimseye göstermez.  

Silahlar, ulusların korunması için değil, köleleştirilmesi için icat edilmiştir.  

İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten daha kolaydır.  

Cesaret korkunun yokluğu değil, korkuya direnmek, korkuya hükmetmektir.  

Bence çiçekler gökyüzünden Tanrı’nın gülümsemesini yakalayıp içlerinde saklayan muhteşem yaratıklar.  

Başımızı derde sokan kötü gelişmelerin kaynağında bilmediğimiz şeyler değil, başımıza asla gelmeyeceğinden emin olduklarımız vardır    

Bankacılar, size hava pırıl pırılken zorla şemsiyesini veren ama iki damla yağmur düştüğünde de şemsiyeyi zorla elinizden alan insanlardır.  

Mark Twain Resimleri

Mark Twain Resimleri
Mark Twain Resimleri

Evren bana bir hayat borçlu, diyerek ortalıklarda dolaşmayın. O, size hiçbir şey borçlu değil.

Açık sözlü olmak iyidir iyi, en kötü ihtimalle sonradan kaybedeceklerini en başta kaybedersin.  

Sorularınıza cevap ararken belki bir süreliğine aptal gibi görünebilirsiniz fakat sorularına cevap aramayanlar aptal olarak kalmaya mahkûmdur.  

Tutkularınızı küçümseyen insanlardan uzak durun! Küçük insanlar hep böyle yaparlar ama gerçekten yüce olanlar, sizin de yüce olabileceğinizi size hissettirirler.

Eğitimin yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Hiçbir şey onun etki alanının dışında kalamaz. Kötü ahlakları iyiye çevirebilir; kötü ilkeleri yıkar ve yerine yenilerini koyar; insanları melekler seviyesine çıkarabilir.  

Bir önceki yazımız olan George Orwell Sözleri başlıklı makalemizde En güzel George Orwell sözleri, George Orwell ve George Orwell kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.


Yayınlanma Tarihi: 09 Ekim 2020

Kategori: Ünlü Sözler

Görüntüleme: 3901 Defa

Etiketler:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


EN GÜZEL SÖZLER


güzel sözler

Türkiye`nin En iyi En Güzel Sözler
Sayfasına Hoşgeldiniz..
GÜNÜN SÖZÜ